Yeni Tarifler
demirhindi şerbeti
demirhindi şerbeti

Demirhindi Şerbeti

Demirhindi Şerbeti

Osmanlı mutfağı şerbet çeşitliliği konusunda oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Osmanlı da şerbet içilirken tadından ziyade faydalarına bakılırdı. Günümüz gençleri gibi tadı güzel diye sağlığa zararlı gazlı içecekler yerine belki tadı biraz daha farkı ama sağlığa çok yararlı şerbetlerden içilirdi. Şimdi geldiğimiz durum ise çok farkılı hangi gıda sağlıklı diye bakamıyoruz. İçtiğimiz ve yediğimiz gıdaların hangisinin daha az zararlı olduğunu öğrenip onları tüketir hale geldik.

Demirhindi şerbeti 40 çeşit baharat kullanılarak yapılır. İçinde bulunan ana etken madde daha doğrusu tatlandırıcı madde diyelim. Genelde hindistan da yetişen bir bitkidir. Bu tarifin kökeni Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin hazretlerine kadar inmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in orduları savaş hazırlığı yaparken bu şerbetten sabah akşam içerlermiş.Şuanda bizlerin içtiği şerbetin içinde maalesef 4-5 baharat vardır ve bu baharatlar kullanılarak yapılmaktadır.

 

demirhindi meyvası
Malzemeler:

180 gram kadar demirhindi

2,5 litre su

3 adet kuru karanfil

2 adet çubuk tarçın ( tarçın tadı daha az olsun derseniz 1 adette olabilir. Yoğun tarçın sevmeyenler için )

2 su bardağı toz şeker yada bal olur ne isterseniz artık.

Hazırlanışı:

  • Önce demirhindinin kabuklarını soyun. Ama kesinlikle demirhindiyi kabuklarıyla felan yıkamaya kalkmayın yapış yapış oluyor soyulmaz.
  • Neyse demirhindileri tencerenize koyun, üstünede 2,5 litre su katın, tencereyi kapatın bir gece kadar bekletmemiz gerekecek.
  • Bekledikten sonra demirhindilerin yumuşayıp renginin değiştiğini göreceksiniz.
  • Şimdi suya 3 karanfil ve 2 tane tarçını ekleyin, üzerine de 2 su bardağı toz şekeri katıp önce orta ateş sonra kısık ateşte kaynatmaya başlayın.
  • Ortalama 1,5 yada 2 saat kaynatmanız yeterli ocaktan alıp bir kenarda soğuması için bırakın.
  • Soğuduğundan emin olduktan sonra tencerenin dibinde posa göreceksiniz posayı da elek vb.. ile süzüp ayırın. Sonra dolapta soğutarak içebilirsiniz eğer gerekirse üzerine soğuk su ilave ederek biraz daha seyreltebilirsiniz.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

2 Yorumlar

  1. İstanbul Esenler, Ramazan Bingöl Et Lokantası Giyimkent Şb

  2. Demirhindi. Şerbeti nefis olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.