Yeni Tarifler
30 ağustos zafer bayramı
30 ağustos zafer bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

30 ağustos Türkiye cumhuriyeti ve kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinde coşkuyla kutlanan bir zafer bayramıdır. Kurtuluş savaşının en zorlu günlerinin yaşandığı sıralarda Dumlupınar da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığını yaptığı ve zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin hatırlanması ve kahraman askerlerimizin anılması için her yıl düzenlenen bir kutlamadır. Zor şartlara rağmen zaferle sonuçlanmış bu muharebe Türklerin gücünün bir kez daha anlaşılmasına olanak sağması yönüyle ve Türk ordusuna moral olarak kuvvet veren yapısıyla tarihimiz için oldukça önemlidir. Ülke topraklarının geri alınmaya başlandığı ve zafer olarak adlandırılan Büyük taarruz 30 ağustosta başlamıştır. Tamamen zafer sayılmasa da başlangıçı olan 30 Ağustos bayram ilan edilmeye laik görülmüştür.

30-Agustos-Zafer-Bayrami-Resimleri-9
30-Agustos-Zafer-Bayrami-Resimleri

Zafer bayramı ilk kez 1923 yılında bazı illerde kutlanmak suretiyle başlamış ve zaman içerisinde milli bayram olarak ülke genelinde kutlanmaya devam etmiştir. Kutlamanın ana illeri içerisinde Afyon, İzmir ve başkent Ankara yer almaktadır. 1935 yılında resmiyete kavuşturulan zafer bayramı tüm yurtta coşku ile kutlanmış, çeşitli anma programları ve törenler düzenlenmiştir. Ülkemizde her 30 Ağustos’ta Ankaraya anıtkabir ziyaretlerinin düzenlenmesi hiç şüphesiz bu zaferin kazanılmasında büyük emeği geçen başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere diğer askerlerimize ve şehitlerimize teşekkürlerimizi iletmek onlara gösterdiğimiz sevginin en açık şeklidir.

Milleti için kanının son damlasına kadar mertçe savaşan Türk askerinin emeği azımsanamayacak kadar fazladır. Geçmişte yaşananları unutmamak ve gençlerimizde tarih bilincini oluşturmak için milli bayramlarımızı ve atalarımızı unutmamalı gereken saygıyı ve sevgiyi göstermeyi görev bilmeliyiz. Zafer bayramını kutlanmasının ardından harp okulları ve astsubay meslek yüksek okulluları vatan için gereken her şeyi yapmaya hazır binlerce mezun vermekte ve rütbe değişikliğinin de bu tarihte yapılması günün öneminin aksettirilmesi açısından düzenlenmiş uygulamalardan sadece bir kaçıdır.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.