Yeni Tarifler
akdeniz mutfağı
akdeniz mutfağı

Akdeniz Yemekleri

AKDENİZ YEMEKLERİ

Diyet yemekleri denildiği zaman akıllara ilk olarak tadı damağımızda kalan eşsiz Akdeniz mutfağı gelir. Sağlıklı yaşamın lezzetle buluştuğu noktada devreye giren, besin değeri kalori değerinden fazla olan Akdeniz mutfağının eşsiz yemeklerine birde yakından göz atalım.

NARLI PIRASA YEMEĞİ; her yörede pırasa yemeği mevcuttur. Akdeniz mutfağına gelindiği zaman pırasanın ayrı bir sunum şeklinin olması Akdeniz mutfağını diğerlerinden ayıran en önemli noktadır. Ana yemekler içerisinde kolay yapılıyor olmasının yanında besin değerini yüksek olması yemeğin Akdeniz halkı tarafından tercih edilmesine neden oluyor. Karbonhidrat miktarının yüksek olması etsiz sebze yemekleri içerisindeki yerini korumasına yardımcı oluyor.

DİYET SEBZE KÖFTESİ; köfte denildiği zaman akla ilk gelen etli köftedir. Diyet ağırlıklı besinleriyle ünlü, Akdeniz mutfağının köfte diye tanımladığı köftenin sebzelerden oluşuyor olması beklenmedik bir durum değildir. Lezzetinden kendimizi alı koyamadığımız ana yemeklerin başında yer alan sebze köftesinde yağ oranının düşük olması, sağlıklı beslenen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmesine sebebiyet veriyor.

ANTALYA CİVE YEMEĞİ; etsiz sebze yemekleri içerisinde Antalya’da sıklıkla rastlaya bileceğiniz lezzetli yemekler arasında yer alır. Antalyalıların lezzetinden kendilerini alıkoyamadıkları bu tat Akdenizlilerin vazgeçilmez yemeklerini oluşturuyor. Yapımı oldukça kolay olmayan ana yemekler kategorisinde yer alan eşsiz tat, karbonhidrat ağırlıklı ve düşük kalorili olmasıyla tercih edilenler arasındaki yerini koruyor.

DİYABET ELMA TATLISI; tatlı her zaman olduğu gibi Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Şeker ve kalori miktarının fazla olması çoğu zaman tatlılardan kendimizi uzak tutmamıza neden oluyor. Şeker hastalarının bile gönül rahatlığı ile tüketebileceği, diğer tatlıların tadını aratmayan elma tatlısının yapımının kolay olması tadını merak eden kişilere deneme imkânı sunuyor.

KABAK SPAGETTİ; makarnayı sevmeyen insana çok az rastlanır. Kolayca hazırlanıyor olması ve kalori miktarının düşük olması makarnayı vazgeçilmez kılmıştır. Birçok sunum şekli olan makarnanın Akdeniz mutfağındaki sunumu, kabak eşliğinde oluyor. Sebze ağırlıklı beslenen kişilerin tercihleri kabaklı spagetti olmaktadır.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.