Yeni Tarifler
şiveydiz
şiveydiz

Antep Yemekleri ve Kültürü

ANTEP YEMEKLERİ VE KÜLTÜRÜ

Antep yemek kültürü ülkemiz tarafından beğenilen yemeklerden oluşmuştur. Herkes tarafından sevilen ve tadı damağımda kalan bu lezzetler misafirlerde unutulmaz tatlar yaşatıyor. Antep de karşılaşabileceğiniz binlerce farklı tatlardan en dikkat çekenleri kabak oturtturma, ekşili taraklı, şiveydiz, malhıtalı köfte, omaç, analıkızlı ve daha sayısız lezzetlerin vazgeçilmediği Antep misafirperverliğiyle ön plana çıkmıştır. Ana yemeklerin yanında ağzınızı tatlandıracak eşsiz tatlıların sunulduğu Antep de katmer, baklava, bülbülyuvası, şöbiyet, burma kadayıfın en lezzetlilerine rastlamak mümkün olacaktır.

Baklavanın ana vatanı olan fıstıklı Antep baklavasının verdiği tadı başka baklavalarda bulmak oldukça zordur. Daha önce Antep dışına Antep baklavası yediyseniz yanılıyorsunuz. Bu tadı birde baklava memleketi olan Antep de denemelisiniz. Başka hiçbir yerde bulamayacağımız Antep’e özgü bir lezzet. Özel tereyağlarının kullanılmasıyla lezzetine lezzet katılan bu baklavaları Antep’e yolunuz düştüğünde bir de yerinde tatmanızı tavsiye ediyoruz. Tatlıları olduğu kadar kebaplarıyla da ön plana çıkan Antep kebap severlerinde ağırlandığı güzel şehirlerimiz arasındadır. Kebabın memleketi Antep olmasa da Antep lezzetli kebapların buluşma nokta olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

katmer
katmer

Antep’te tadılması gereken yemeklerin başında yuvalama yer alıyor. Kaynamış yoğurdun farklı bir sunum şekli olan ve Antep’ten başka bir yerde rastlanmanıza imkân olmayan bu tat lezzetiyle sizleri büyüleyecek kadar iddalı yemekler arasında yer alıyor. Görünümü çorbayı andıran bu yemek aslında Anteplilerin vazgeçemedikleri ana yemeklerini oluşturuyor. İçli köfte ve peynir böreği de tadılmaya değer lezzetlerin başında yer alıyor.

Antep mutfağı yemek ve tatlı çeşitlerinin dışında, yemeklere tat veren baharatlarıyla da ünlüdür. Antepli ustalara bu lezzetlerin sırrı sorulduğunda cevabın kullanılan baharatlar olması toplumuzdaki Antep baharatlarının yerini ayrı kılmıştır. Yemek yaparken her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen Antep halkı Antep’i lezzetli yemekler şehrine dönüştürmüştür. Yemek lezzetine bu kadar önem verilmesi ilk mutfak müzesinin Antep’te açılamasını beraberinde getirmiştir.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir Yorum

  1. EvYemekleriTv

    Fark ettiyseniz Antep yemekleri çok lezzetli ve yapımları hem kısa sürüyor hem de kolay. Çünkü niye?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.