Yeni Tarifler
ATATÜRK’ÜN YEMEK ZEVKİ VE MEZELERİ-2
ATATÜRK’ÜN YEMEK ZEVKİ VE MEZELERİ-2

Atatürk’ün Yemek Zevki ve Mezeleri

ATATÜRK’ÜN YEMEK ZEVKİ VE MEZELERİ

Atatürk’ün gerek lider olması gerekse Türkiye cumhuriyetine kazandırdıkları her zaman konuşulmuş, üzerinde durulmuş ve toplumumuza sürekli anlatılmıştır. Toplumumuz ulu önderimizin sadece Lider ve yenilikçi yanları üzerinde yoğunlaşıyor olsa da her şeyden önemlisi günlük yaşamının nasıl geçtiğinin de bilinmesi son derece önemlidir. Günlük yaşamın olmazsa olmazı beslenme Atatürk için nasıldı? Sorularını açığa kavuşması için ulu önderimizin yemek zevkinin bilinmesi gereklidir.
Ulu önder, dengeli beslenmeye son derece önem veren bir insandı. Aç gözlü değildi, yemek sofralarında genellikle halkın refahı hakkında konuşmalar yapar ve hiçbir zaman tıka basa karnını doyurmazdı. Mütevazı kişiliğiyle ön planda olan Atatürk‘ün  yemekten zevk aldığı yiyecekler arasında omlet ve sahanda yumurta da yer almaktaydı. Tabi ki her şeyden önce tadı damağımızda kalan geleneksel Türk yemeklerimizden de hoşlanan Atatürk için kuru fasulye ve pilavın yeri bir başkaydı.

ATATÜRK’ÜN YEMEK ZEVKİ VE MEZELERİ-1
ATATÜRK’ÜN YEMEK ZEVKİ VE MEZELERİ-1

Etli taze bamyadan, karnıyarıktan oldukça hoşlanan Atatürk aynı zamanda bunlarda aşırıya kaçmayarak sağlığına da dikkat eden bir önderdi. Tatlılarla arası fazla iyi olmadığı halde, güzelliğin ve zarifliğin simgesi olan gülün reçel halinden hoşlanırdı. Geleneksel Türk içkisi rakıyı sever bunu en sevdiği meyvelerden olan kavunla birlikte tüketirdi. Toplumla iç içe olan Atatürk soğan ve sarımsak gibi rahatsız edici koku veren yiyeceklerin tüketilmesinden hoşlanmazdı.

Ayrıca çocukluğunun geçtiği Selanik’e özgü Selanik böreklerini de sevdiğini zaman zaman dile getiren Atatürk için annesinin yapmış olduğu böreklerin yeri bir başkaydı. Türk toplumunun yemek kültürüne bağlı kalmasının önemi üzerinde duran Atatürk, Türk yemekleriyle beslenmiş Avrupa yemek kültürünün benimsenmemesi için elinden geleni yapmıştır. Geleneksel Türk mezelerine de önem verirdi. Rakının yanında olmazsa olmazlardan olan leblebi ve mezeler den hoşlanan Atatürk’ün rakıya olan ilgisi sanıldığı kadar fazla değildi. Her rakı sever gibi rakı tüketimden hoşlanan Atatürk sarhoşluktan hoşlanmadığını dile getirmiş ve rakı tüketiminde son derece dikkatli davranmaya özen göstermiştir.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.