Yeni Tarifler
fast food ve obezite
fast food ve obezite

Ayaküstü Beslenmenin Zararları

AYAKÜSTÜ BESLENMENİN ZARARLARI
İnsanların günü çoğunu iş yerinde, okulda, ofiste geçiriyor olmaları hazır ve kolay tüketilen besinleri tercih etmelerine neden olmaktadır. Bu yoğun koşuşturmanın arasında beslenmelerine dikkat edemeyen insanlarda sağlık sorunlarının da beraberinde geliyor olması beklenmedik bir durum değildir. Bu günümüzün en önemli sorunlarının başında yer alıyor. Yanlış beslenmenin bir getirisi olarak kontrolsüz kilo artısı, obezite gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirmiştir. Bazı insanlar düzensiz ve ayaküstü beslenmekten rahatsız olsalar da, günün koşuşturmasına kendilerini kaptırıp sağlıklarını düşünemeyecek düzeye gelmişlerdir.

Sağlık sorunlarının düzensiz beslenmeyle beraber arttığı toplumumuzda ne yazık ki sağlıklı beslenme zihniyeti gençlerimize aktarılamamakta ve bu besinleri tüketmekten zevk alan yaş grubunu bilinçsiz gençlerimiz oluşturmaktadır. Yapımında ne tür maddelerin kullanılıyor olduğu tam bilinmeyen bu yiyecekler içerisindeki katkı maddeleri sayesinden bağımlılık oluşturmakta ve tüketicilerin tadının dayağında kalmasını sağlamış ve yeme hissini iyice kuvvetlendirmiştir. Fast food ayaküstü beslenmenin hayatımıza etkileri düşünüldüğü zaman durum oldukça vahim görünüyor.

Fast food besinlerinin bu kadar çok tercih ediliyor olması atıştırmalık niyetine yenilmesinin yanında ödenen cüzi miktardır. Maddi açıdan herkese hitap eden, doyuruculuk hissi yüksek olan bu besinlerin tüketimi hızla artmış ve toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Toplumumuz fast food un zararları hakkında bilgilendirilmeli ve sağlıklı beslenmeye teşvik edilmelidir. Besin değerinin düşük olmasına karşılık, yağ oranı yüksek olan besinleri tüketicilerde ani kilo artışlarını beraberinde getirmekte ve hareketsiz yaşamla birleşen sağlıksız beslenme, birçok problemi beraberinde getirmemektedir.

Sabah kahvaltılarının ofiste, iş yerlerin, okulda ayaküstü atıştırmalar şeklinde olması vücudumuzun gerekli besin ihtiyacının karşılanamamasını ve beden direncinin düşmesine zemin hazırlamamaktadır. Oysaki sabah kahvaltılarının, evde sıcak aile ortamında yapılıyor olması hem ruh halinizin düzgün olması ve gün içerindeki stresörlere karşı direncinizin artmasına yardımcı olacak hem de besin ve vitamin değeri yüksek olan gıdaların tüketiminde vücudumuza sağlık ve kuvvet kazandıracaktır. Zeytin, peynir, tam tahıl ekmeği, bal, domates ve türevlerinin sabah kahvaltısındaki yerini ayaküstü atıştıracağımız yiyecekler tutamadığı gibi yerini de her geçen gün aratmaktadır.

Öğle yemeğinde ya da öğün aralarında daha çok tercih edilmesi günümüzün çoğunun dışarıda geçiyor olmasından kaynaklanmadıktadır. Sağlıklı beslenmesini en önemli diğer kuralı hijyendir ve fast food aradığımız hijyen ne yazık ki bulunmamaktadır. Kızartılmış ürünlerin tat verici çeşitli baharatlarla karıştırılarak önümüze sunulan besinlerin, kızartma yağları defalarca kullanılmış olduklarından kanserojen madde bulundurma olasılıkları oldukça yüksektir. Günümüz sağlık sorunu olarak baş gösteren kanserin hızla yayılıyor olması, tüketilen besinlerden kaynaklanmakta ve piyasada kanserojen madde içeren besinlerin çokluğu, tüketim sırasında seçici olmamızı gerektiriyor.

Bunun için hazır gıda tüketiminden kaçınmalı ve içeriğini bilgimiz ürünleri tercih etmeliyiz. Sağlıklı beslenmek için sadece akşam yemeklerinde besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi yerine her öğünümüzü besin değeri yüksek gıdalarla doldurmalıyız. Sağlığın en önemli zenginlik olduğu unutmamalı ve sağlık yaşam için elimizden geleni yapmalı, yaşam kalitemizi böyle artırmalıyız. Fast food tüketiminde aşırıya kaçan insanların yaşama kalitelerinin düştüğünün yanı sıra zekâ gelişiminin de bu gıdalardan etkilenerek gerileyebildiği saptanmıştır.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.