Yeni Tarifler
bayram-namazi-2
bayram-namazi-2

Bayram Namazında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bayram Namazında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bayram sabahı sevincinin yeri bir farklıdır. Erken kalkılır ve yıkanıp, temiz kıyafetler giyilir. Ardında bayram namazı vakti gelir. Cuma namazı farz olan kimselerin bayram namazı kılması vaciptir. Vacipler, hükmü farzlarla aynı olan terkinde azabı beraberinde getiren ibadetler arasında yer alır. Bayram namazı cemaatle kılınmayı gerektirir.

Cuma namazından farklı olarak bayram hutbesini dinlemek sünnettir ve namazdan sonra okunur. Hutbe sırasında imam, bayramın önemi hakkında Müslümanları bilgilendirmenin yanında bayramda yapılması faziletli olan ibadetlerden söz eder. Hutbesini cemaate hayırlı bayramlar dileyerek bitiren imamın ardından cemaat bayramlaşır. Erkekler için ilk bayramlaşma camide gerçekleştirilmiş olur.

bayramlaşma
bayramlaşma

Bayram namazının kılınışına gelindiğinde, diğer namazlardan farklı olarak birinci rekâtında üç, ikinci rekâtında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbirin alınmasıdır. Fazladan getirilmiş olan bu tekbirler “zevaid” tekbirleri olarak adlandırılır. İmama uyan cemaat namazın geri kalanında vakit namazların olduğu gibidir fakat niyet edilirken kurban namazı bayramı diye belirtmek gerekir.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.