Yeni Tarifler
Çin-Yemekleri
Çin-Yemekleri

Çin Yemekleri

ÇİN YEMEKLERİ

Çin mutfağı Uzakdoğu ülkelerinin kültürlerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. İçerisinde birçok kültürü barından bu mutfakta daha önce hiçbir yerde rastlamadığınız tatlara rastlamak mümkün. Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yoğun yaşandığı ülkeleri içinde barındıran bu mutfaktaki eşsiz lezzetlerin tadı damağınızda kalabilir. Bu denli gelişim gösteren Çin mutfağı hemen hemen dünyadaki bütün ülkeler tarafından tanınmakta ve sayısız lokantaları başka ülkelerin bünyesinde barındırmaktadır. Bu denli geniş mutfakların birleşimden oluşmuş.

Çin mutfak kültürü yörelerden yörelere farklılık gösterir. İklim koşulları, coğrafi konum gibi özelliklere bakılarak şekillenen Çin mutfağı, geniş bir sahada varlığını sürdürüyor olmasıyla çeşitliliğine çeşitlilik katmaya devam ediyor. Farklılıkların bu kadar çok olduğu Çin mutfak kültürünün bir arada tutan özelliklere rastlanması kaçınılmaz olacaktır. Sağlıklı beslenmeye önem veren ve yemeklerinde besin değeri yüksek malzemeler kullanmayı tercih eden Çin halkı sebze ağırlıklı yemeklerin tüketilmesinden yanadır. Yemeklerin wok adını almış çukur tavalarda pişirilmesi ve yemek sunumun diğer ülkelerden farklı olması, insanları Çin mutfağına yönlendirmiş ve günümüzün en çok ilgi çeken lokantalarının başında yer almasını sağlamıştır. Yemeklerin tüketilmesi sırasında bizler gibi çatal bıçak tercih etmeyen Çin halkı yemek çubuklarına oldukça alışmıştır. Çubuklarla az miktarda besin alınması sindirim kolaylaştırma ve çiğneme olayını artırmaya yöneliktir.

asian-noodle-salad
asian-noodle-salad

Çin yemeklerinin ana maddesi pirinçtir. Besin değeri yüksek olan ve fazla pişirilmeden yemeye sunulan pirinçlerin yanı sıra gevrek sebzeler eşlik etmektedir. Pirinçten her şekilde faydalanan Çin mutfağında özel misafirlere yönelik hazırlanan pirinç şarabının tadı ayrıdır. Bu mutfakta ekmek kullanılmıyor. Ekmek yerine besin değeri ekmekten daha fazla olan haşlanmış pirinç tüketimi ön plandadır. Çin yemek kültüründe tatlı denilince akla bilindiklerin dışında meyve ağırlıklı hafif tatlı tüketiminin olduğu görülmektedir.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.