Yeni Tarifler
islam dininde kurban
islam dininde kurban

Dinimiz de Kurban

İslam Dininde Kurban

Kurban Bayramı Allah adına kurban kesme eyleminin açıklamasıdır. Kurban edilecek hayvanın bakımının yapılması kurban sahibine düşmüyor olsa da İslam dinen göre kurban kesilirken kurban sahibinin kurban başında olması gerekir. İslam’da kurban paylaşmayı gerektirir. Kesimin yapıldığı bölgede herkesin maddi durumu iyi ise kurban yoksullarla paylaşılmadığı için kabul olmaz. Gereksiz israftan dolayı günaha girer.

Hicri takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca Müslümanlar tarafından kutsal sayılan günler içindedir. Bayramın ilk iki günü kesme günleri olarak adlandırılır. Bayramdan bir gün önce bayramın habercisi olan gün arefe günüdür. Kurban İslami bir terimdir ve Allaha yaklaşmak, Allah rızasına ermek için niyet edilen kesilen hayvan anlamına gelir.

kimler kurban kesebilir
kimler kurban kesebilir

Kurbanın doğuşu İbrahim peygambere dayanmaktadır. Allah’a bir oğlu olursa onu kurban edeceği sözünde bulunan Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail’i Allah(c.c) kurban edeceği sırada yüce Allah gökten bir koç indirdi ve Hz. İbrahim’e bu koçu Allah’a kurban etmesini istedi. O zamandan bu zamana mal varlığı asıl ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olan her Müslüman’a vacip olan kurban kesiminin İslam’da ki bir diğer anlamı yoksulları sevindirmektir.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir Yorum

  1. Modern Evliya

    Dinimiz gereği kurban kesmek 3/1 ev halkı ve misafirler 3/1 akrabalara ve komşulara 3/1’ini de fakir ve muhtaç olanlara dağıtılmak içindir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.