Yeni Tarifler
Tadı Damağımda Kebaplar
Tadı Damağımda Kebaplar

Kebaplar

KEBAPLAR

Et yemeklerinin damak tadımıza hitap eden toplumda yaşıyoruz. Bu hiç şüphesiz etin eşsiz lezzetler yaratılmasında kullanımını beraberinde getirmiş ve et çeşitleri yönünden zengin bir Türk mutfağı oluşturmuştur. Etin mangalda, meşe odununda ve LPG de pişirilerek yemeğe sunulmasına kebap denir. Kebap Türk kültürüne arplardan aksetmiş bir yemek çeşittir. Arapçada kızartılmış et anlamını taşıyan kebaplar et severlerinin damağında eşsizi tatlar uyandırıyor.

Kebapların çoğu etin ızgarada pişmiş halı olarak karşımıza çıkıyor olsa da tas kebabı gibi sulu yemeklerin kebap yapımına katılıyor olması kebabın sunumunun geniş olduğunu bir göstergesidir. Geleneksel Türk mutfağının eşsiz lezzetleri olarak karşımıza çıkan kebapların yörelere göre farklılık gösteriyor olması da gözden kaçmamaktadır. Her kesimden insanın lezzet alarak yedikleri ana yemekler arasında yer alan kebapların sunum şekilleri farklı olsa da, et lezzetleri yönünden birleşiyor olması Türk mutfağının zeminliğinin en açık göstergesidir.

Türk mutfağında kebabın yeri ayrıdır. Hayvancılıkla uğraşmaya başlamış ve geçim kaynağı olarak hayvancılığı tercih etmiş Orta Asya ve Anadolu Türkleri hayvanların her şeyinden faydalanmış ve etine de oldukça önem vermiştir. Türk mutfağına kebabın girişi çok eski zamanlara dayanır. Farklı medeniyetlere karşılaşan ve onlardan etkilenen Türklerin kebap kültürü de zamanla şekillenmiş olsa da temelini korunmuştur. Farkı medeniyetlerin kültürleriyle kaynaşmış olması Türk kebabını etkilemiş ve lezzetine lezzet katmıştır. Böylelikle birbirinden farklı birçok kebap türü ortaya çıkmıştır. Türk yemek kültüründe kökleşmiş geleneksel lezzetlerin başında yer alan kebaplara ilgi hiçbir zaman azalmamıştır.

Tadını damağında bırakan etin seçimi kebap yapımında oldukça önemlidir. Etin yumuşaklığı ağızda dağılması kebabın lezzetini artırıcı unsurlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde yöreden yöreye farklılık gösteren kebap kültüründe Doğu Akdeniz’in Adana ve Tarsus bölgesi, kebap lezzetleriyle dikkat çekiyor. Yapımı son derece titizlik ve dikkat gerektiren bu eşsiz lezzetler, kıyma şeklinde ince incen kıyıldıktan sonra baharatlarla zenginleştirilir. Acı biberin yoğun kullanıldığı acılı kebap türleriyle ülkemize ün salan Adana kebapları damaklarda eşsiz lezzetler oluşturan acının farklı bir sunum şeklidir. Yeşilliklere desteklenir.

Kebap şehirleri arasında Halep dikkat çekiyor. Tarihsel gelişim sürecine bağlı olarak şekillenmiş kebap kültürü, doğu Akdeniz’den biraz farkıdır. Halep kebabı komşu şehirlerle benzerlik gösteriyormuş gibi görünse de kendine has bazı püf noktalara sahiptir. Yapımı ustalık gerektiren kebapların çeşitleri Halep de oldukça fazladır.

Kilis de kebabın gelişim gösterdiği bir diğer şehirlerarasında yer almaktadır. Kendine has kebaplarıyla ilgi odağı haline gelen Kilis’te farklı kebap türleri yer almaktadır. Acıdan sonra eşkininde yer aldığı kebap türlerini içerisinde barındıran geniş yöresel mutfağı Kilis’i diğer kebap şehirlerinde ayırmıştır. Oruk kebabı ve kibülmüşviye kebapları da göze çarpan eşsiz lezzetler arasında yer alır.

Saymakla bitiremeyeceğimiz geniş bir coğrafyaya yayılmış olan kebap, et ürünü olmasına karşın seçimi iyi olduğu takdirde oldukça faydalıdır. Mideyi şişirmeyen ve ağırlaştırmayan kebapların yapımında kullanılacak etin seçimi önemlidir. Kebap etini yağ ve sinirlerinden ayrılmış olması kolay pişmesine ve kebabın lezzetli olmasına yardımcı olur. Etin iyi terbiye edilmiş olması ve pişirilmesi sırasında meşe kömürü, kör ateş üzerinde yapılmalı ve kurumasına imkân verilmemelidir. Yapımı ustalık gerektiren kebaplar gereken kurallara uyulduğu takdirde akıllardan unutamayacak lezzetler sunacaktır.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

4 Yorumlar

  1. Gözümün önünde adana kebaplar uçuşuyor

  2. Seçim heyecanı rant kaymağı paracıklar cillop karılar kebaplar kavurmalar sizlere hatim bile yaptırır. Acınacak haldesiniz….

  3. saksak çocuk

    Halep’te yediğim mükemmel ötesi kebaplar, çarşıda koşturan çocuklar, sokaklarda yürüyen Halepli kızlar içtiğim mırralar geliyor aklıma. 🙁

  4. kebaplar geçiyor şuan gözümün önünden, uyumadan önce koyun mu sayıyorduk? ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.