Yeni Tarifler
kurbanlık hayvan nasıl olmalı
kurbanlık hayvan nasıl olmalı

Kurbanlık hayvan nasıl olmalı?

Kurbanlık hayvan nasıl olmalı?

Kötürüm derecesinde hasta, cılız, düşkün, gözlerinin biri veya ikisi kör, boynuzları kökünden kırılmış, dili, kuyruğu, memesi ve kulaklarından biri veya ikisi kesik olan hayvan kurban edilemez. Ancak sonradan değil de hayvanın doğuştan gelen bir sakatlığı varsa örneğin, doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya da yırtılmış olan hayvanlar kurban edilebilen hayvanlar içerinde yer almaktadır. Maddi durumu elvermeyen Müslümanların ortak kurban kesmeleri de doğrudur.

kurbanlik-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler
kurbanlik-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Keçi ve koyun 1 kişi, sığır, manda ve deve ise isteğe göre yedi kişiyle ortak kurban edilebilir. Ancak kurbana ortak eden herkesinin niyetinin kurban olması gerekir. Bir kişi bile farklı niyette olduğunda geri kalanların kurbanları kabul olmaz. Örneğin bir sığıra dört kişi ortak oldu. İçlerinden biri adak kurbanına niyet ederse geride kalan üç kinin de kurbanı kabul olmaz bu yüzden ortaklık yapılacak olan kişilerin seçiminde dikkat edilmesi gereklidir. Kurban kesiminin ardınan derisinin dini bir kuruma bağışlanması veya da fakir adına verilmesi uygun olacaktır. Kurban derisi toplayan kurumlarla irtibata geçerek kurban derinizle hayra vesile olabilirsiniz.

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.