Yeni Tarifler
Osmanlı Mutfağından İçecekler
Osmanlı Mutfağından İçecekler

Osmanlı Mutfağından İçecekler

 

Yüzyıllar boyu birçok toplum üzerinde etki bırakmış Osmanlı mutfağında içeceklerin yeri ayrıdır. Dünyaya hükmetmiş bir devlet olarak tarihe adını yazdıran Osmanlı, şerbetleri ile dünyaca tanınana eşsiz lezzetler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Atalarımızdan bizlere akseden bu eşsiz lezzetlerin insan sağlığına faydaları azımsanamayacak kadar fazladır. Şuan da bile sofralarımızın baş tacı olarak yerlerini korumakta olan lezzetli ve besin değeri yüksek şerbetlerin yıllar geçmiş olmasına rağmen, hala tercih ediliyor olması gerçekten tebrik edilecek düzeyde bir başarıdır. Doğal lezzetlerin farklı bir sunum şekli, ev yapımı besin değeri yüksek olan bu içekleri sevdiklerine gönül rahatlıyla tattırabilir ve onlara değişlik tatlar sunabilirsiniz.

OSMANLI ŞERBETİ; lezzetin ve şifanın bir arada bulunduğu Osmanlı şerbeti her derde dava olarak günümüz insanınca tüketilmeye devam etmektedir. İçerdiği maddelerle size birçok fayda sağlayacak şerbetin yapımı oldukça kolaydır. Kokusunu tarcından alan bu şerbet enerji vererek güne daha zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda mide bulantısını bastıracak bir özelliğe sahip olan Osmanlı şerbeti yumuşak yapısıyla boğaz ağrılarına iyi gelecektir. Beynin çalışma mekanizmasını etkileyerek zihni açan bu şerbeti çocuklarına gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz. İştah açıcı olması, yeme sorunu olan çocuklarda etkili olduğu da söylenebilir. Bu denli faydaları olan Osmanlı mutfağının vazgeçilmez şerbetini tüketmekten asla çekinmeyin.

ÇİÇEK ŞERBETİ; Osmanlı sarayının en gözde şerbetleri arasında yer alan çiçek şerbeti Topkapı sarayını eşsiz çiçeklerinden faydalanılarak yapılmaktaydı. Birçok çiçeğin özünü içinde bulunduran şifalı bu şerbetin tadı tadanların damağında kalıyor. İçeriği gül, zambak, menekşe, lale ve nilüfer çiçekleri gibi daha birçok sağlıya faydalı çiçeklerden oluşmuştur. Özellikle az bulunan nilüfer çiçeğinin sağlığa faydası sanıldığından daha fazla olduğunu söylemeden geçmeyelim.

ŞALGAM; Osmanlı hanedanlarını vazgeçemediği farklı bir lezzet olarak göze çarpan şalgamın yeri oldukça ayrıdır. Osmanlı padişahları tarafından hazırlanan ve sıklıkla Osmanlı toplumuna ikram edilen şalgam suyunun tadı kadar faydaları da akıllara kalıcı olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığını önleyen etkili bir silah olarak yıllarca Osmanlı mutfağında yerini korumuştur. Ayrıca bağırsak sorunlarını ortadan kaldırabilecek içeriğe sahip olan şalgam suyu kilo vermeye de yardımcıdır. Kemik gelişimini destekleyen şalgamın tüketilmesi çocuklarımızın hem gelişimi hem de geleneksel değerlere sahip çıkası açısından önemlidir.

KARADUT ŞERBETİ; içeceğin tatlıyla buluştuğu noktada lezzetliyle akıllarda kalacak olan bir diğer Osmanlı içeceği olan karadutun faydaları saymakla bitmez. Kendi başına zaten çok faydalı olan karadut şerbet haline getirildiğinde faydanın yanında lezzetti için de tercih edilenlerin başında yer alıyor. Çocukların gelişimi için oldukça önemli olan karadut şerbeti içerisindeki toksudan maddelerle ağız yaralarına da iyi geliyor. Kış aylarının önemli silahı olan bu şerbet bademciklerin şişmesinde kullanıldığı takdirde oldukça etki gösteriyor. Kullandığınız ilaçlar gibi herhangi bir yan etkisi olmayan bu şerbetlerin tüketimi sağlınız için oldukça faydalı olacaktır.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.