Yeni Tarifler
taze sebzeler
taze sebzeler

Sebzelerin Faydaları

SEBZELERİN FAYDALARI

Doğanın insanlara lütfü olan, besin değeri son derece yüksek sebzelerin tüketimi oldukça önemlidir. Dalından koparılmış tabiriyle ne kadar taze ve çiğ tüketilirse sebzeler, vücudumuz için faydalı olan besin değerlerinden zengin olacaktır. Sağlıklı ve uzun yaşam süren insanların beslenme alışkanlıklarına bakıldığında besinlerin çoğunu çiğ tüketmiş oldukları görülmektedir. Sebzelerde vücudumuzun ihtiyacı olan binlerde vitamin ve mineral bulunmakla birlikte tüketimini önemsemeyen insanların çeşitli sağlık sorunlarıyla sık sık karşılaşıyor oldukları ve vücut dirençlerinin yanında fiziksel özelliklerinde de bir takım sorunların yaşandığı görülmektedir.

ISPANAK: Demir minerali yönünden zengin olan ıspanağın tüketilmesi protein ihtiyacınızın karşılanması için de oldukça gereklidir. Çiğ olarak tüketildiğinde muhteşem bir lif kaynağı haline gelen ıspanak içerisindeki C vitamini sayesinde bağışlık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklarla baş etmenizde yardımcı oluyor.

ıspanak

FASULYE: vücudun çalışma mekanizmasını düzenleyici görev yapan taze fasulyenin faydaları saymakla bitmiyor. Her yaş grubunu sıklıkla tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alan fasulye vucut organlarının düzenli ve güçlü bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

taze fasulye

SİVRİ BİBER: iyi bir iştah açıcı olan biberin mide kaslarını kuvvetlendirdiği ve hazımsızlığı ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Uzmanlar tarafından çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilen sivri biberde C, P ve K vitaminlerinin yoğunluğu da dikkat çekiyor.

sivri biber

LAHANA: içeriğindeki bol potasyum sayesinde romatizma hastalıklarına iyi gelen lahana tüketiminden asla vazgeçilmemeli. Ayrıca kansere karşı bir katlan gibi vücudunuzu koruma altına almak istiyorsanız en büyük yardımcınız lahana olacaktır. Sindirim sistemi için de oldukça önemli olan lahana mide kalın bağırsak gibi organ yaralarının iğleşme süresini aza indirdiği gözlenmektedir.

lahana

PIRASA: Kalp hastalarına müjde gibi gelen pırasa damar sertliğini azaltmak ve engellemek için bolca tüketimine önem verilmelidir. Mide ve bağırsaklara da faydası olduğu tespit edilen pırasa, kalın bağırsaktaki feçesi yumuşatarak hemoroit olan hastalara yardımcı oluyor.

pırasa

Yazar -- >> Gülay ULUTAŞ

Yemek yapması ve yemesi çok güzel ama aldığın kiloları geri vermek için uğraşmak çok sıkıcı :(

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

2 Yorumlar

  1. Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları Nelerdir?

  2. Kirazın Faydaları
    Kiraz fitokimyasallar açısından zengindir. Bunlar: anthocyanins (mevye ve sebzelerin rengini…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.