Yeni Tarifler
türk yemek kültürü
türk yemek kültürü

Türk Yemek Kültürü

TÜRK YEMEK KÜLTÜRÜ

Türk mutfağı denildiği zaman akla birbirinden lezzetli geniş Türk yemekleri geliyor. Dünyaca tanımış olana Türk mutfağı geniş zaman içerisinde şekillenmiştir. Türklerin geçmiş zamandaki yaşantılarına bakılığında göçebe bir yaşam sürmeleri gittikleri yerdeki yemek kültürlerini benimseyerek, gittikçe farklılaşan bir yemek kültürü oluşumuna sebebiyet vermiştir. Türkler eskiden beri yemek kültürüne son derece önem vermiş, misafirlerine en lezzetli yemekleri sunmayı görev benimsemişlerdir. Ülke hanedanı halkına gerek sevincini belli etmek, gerekse halkı ödüllendirmek amacıyla ziyafet vermiş olması halkı damak tadı yönüyle zenginleştirmiştir.

Göçebe hayat sürerken hayvancılığın ön planda olduğu Türk toplumunda, yemeklere lezzet katan süt ve et ürünlerini karşılıyor olmaları yemek kültürlerinin ve damak tatlarının gelişmesine yardımcı olmuştur. Yerleşik hayata geçilmesiyle tarıma başlayan Türkler, tahıl ürünleriyle karşılaşmış ve değişik tatlar yaratmaya çalışmışlardır. Buğdayın üretime geçirilmesiyle ekmek yapımı önem kazanmış, hayvansal gıdaların yanına karbonhidrat ağırlıklı besinlerin tüketimi de önem kazanmıştır. Eski Türk yemeklerine bakılacak olursa protein ağırlıklı zengin et mutfağı göze çarpar. Sucuk, kebap, yahni, pastırma gibi çeşitlerin sıklıkla tüketilmesi Türklerin kas ve kemik gelişimini hızlandırıcı yapıya sahip olmakta ve savaşçı yönlerinin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.
Türklerin İslamiyet’i kabulüyle Türk mutfağında bazı değişikliklerle karşılaşmış olsa da aslı aynı kalmıştır. İslam dininde yasaklanmış domuz eti ve şarap tüketiminin kısıtlanması Osmanlı padişahları döneminde dine verilen önemin birer göstergesi durumdadır. Padişahların saray mutfaklarında pişirilen yemeklerin içeriklerini yakından takip ediyor, sağlığa zararlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınıyor olması Türklerin tüketim konusunda eskiden beri duyarlı olduğunu gösteriyor.

Geniş coğrafyaya yayılan Türklerin yemek kültürlerindeki değişimin en önemli yılları Anadolu’yu vatan bilip yerleştikleri zaman gerçekleşmiştir. Eski alışkanlıklarını korumanın yanında, yeni ortamın mutfağına da açık olan Türkler sebze yemeklerini artırmış, balık ve zeytinyağı kullanımını mutfaklarında yaygınlaştırmıştır. 15. yy da padişah ve ailesinin öneminin halk tarafından fark edilmesi acısından özel yemeklerin sunulması, yemeğe verdikleri önemin azalmammış olduğunu gösteriyor. Halk ve yönetici mutfağındaki farklıklıların olması iki sınıf arasındaki farklardan sadece birkaçını oluşturuyor. Halk mutfağında daha çok yöresel lezzetlere rastlayabiliriz.

Osmanlı imparatorluğunun gerilediği, geleneksel değerlerin yerini modernleşmeye bıraktığı zamanlarda batı mutfağını etkisi altına girmiş olsa da şuan Türk yemek kültürüne bakıldığı zaman Osmanlı kültürünün mirasçıları olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Balkanlardan ve orta doğudan konumu gereği etkilenmiş olan Türk mutfağında farklı kültür izlerini bulmak mümkün. Başka mutfaklardan etkilendiği kadar etkilemiş de olan mutfağımız diğer milletlerce de oldukça sevilen tadı damağında kalan lezzetleri bünyesinde barındırıyor. Çorbaları Anadolu’nun en derin izlerini taşıyan, her sofranın vazgeçilmezini oluşturuyor. Yörelere göre farklılaşan damak zevki doğuya gidildikçe et ağırlıklı olurken güneyde, batıda yerini tahıl ve sebzeye bırakıyor. Kullanılan besin değerleri farklı olsa da alınan lezzet aynı olduğu sürece Türk mutfak kültürü bölünmez bir bütün olarak geçmişten günümüze taşınmıştır. Tadı damağımızda kalan bu lezzetlerin hepsini yerinde tadarak Türk mutfağının genişliğini anlayabilir, mutfak kültürümüzün korunması için çeşitli girişimlerde bulunabiliriz

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

11 Yorumlar

 1. Türk yemek kültürü karbonhidrat ağırlıklı olduğundan diyabet riski en yüksek ülkeyiz.

 2. Canım Bağdat Tatlısı istedi diyorum babam Türk tatlılarına nolmuş diyo adamın yemek kültürü bile ülkücü

 3. Olm Türk yemeklerinin kıymetini bilin 🙁 adamlarda yemek kültürü denen bişey yok

 4. ve ortaklığındaki ‘Orta Asya’dan Osmanlı’ya Türk Yemek Kültürü’ konferansını kaçırmayın.

 5. Bloombergtv’de yer alan seyahat, yemek ve sanat kültürü üzerine programlar, Türk gezi-yiyi-yorum tv maceracılarına örnek olmalı.

 6. Kuzey Murat ERGÜL

  Yemek kültürü olmayan ülke.. Türk mutfağının gözünü seveyim..

 7. bir kız istenecegi zaman ailedeki büyük kadınlar ..önce ahlakı namusu sonra yemek yapıyormu evi temizmi diye bakar Türk Kültürü bu !

 8. bettyinthemiddle!

  305) Türkmenistan Yemek Kültürü: TÜRKMENİSTAN YEMEK KÜLTÜRÜ Orta Asya’daki diğer Türk boyları gibi Türkmenleri…

 9. Formatınız Türk mutfak kültürü ve yemek yeme, bilhassa sofra adabına aykırı, emeği hunharca aşağilamaya özendiricidir.

 10. Canım Bağdat Tatlısı istedi diyorum babam Türk tatlılarına nolmuş diyo adamın yemek kültürü bile ülkücü

 11. Bloombergtv’de yer alan seyahat, yemek ve sanat kültürü üzerine programlar, Türk gezi-yiyi-yorum tv maceracılarına örnek olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.