Yeni Tarifler
vejeteryan-menu
vejeteryan-menu

Vejetaryen Beslenme

VEJETARYEN BESLENME

İnsanlar beslenme şekillerine kendileri karar verir. Bu kararlarında inançların ve geleneklerin etkisi oldukça fazladır. Vejetaryen beslenme denildiği zaman bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıkla tüketildiği, hayvansal besinlerin tercih edilmeği bir beslenme şekli olarak günümüzde varlığını sürdürmektedir. Vejetaryen beslenen insanlar, doğal beslenmeyi seçmiş olmalarına karşılık tam anlamıyla sağlıklı besleniyor mu? soruları tartışmaya açık bir konudur. İnsanları vejetaryen beslenmeye iten birçok neden vardır. Bunarlın başında maddi olgular yer alıyor. Et ürünlerinin sebzelere nazaran ekonomik olarak insanları zorlaması vejetaryen olmayı gerektirmiştir. Diğer etken olarak inanış biçimi göze çarpıyor. Hayvanların insanlığa faydaları göz önünde bulundurularak bazı dinlerce koruma altına alının hayvanların kesilerek tüketilmesi yasaklanmıştır.

Sağlık açısından birçok faydası görülen vejetaryen beslenmeyi seçen insanlarda kalp damar hastalıklarının, hipertansiyonun, şeker gibi kronik hastalıklara rastlanma olasılığını azalmış olması azımsanacak bir düzeyde değildir. Hipertansiyon riskinin azalması, et ağırlı besinler yerine posalı sebzeleri tercih eden bireylerde daha azdır. Tükettiği besinlerin mineral değerleri kan basıncının ayarlanmasında yardımcı olarak yüksek tansiyonu ortadan kaldırabilecek niteliktedir. Kanser vakalarının arttığı bir toplumda vejetaryen beslenme şeklini seçerek kansere yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Tüketilen gıdaların kansere karşı sizi koruyucu özellikleri vardır. Aynı zamanda kemik erimesini engelleyen vejetaryen diyeti kadınlar için oldukça faydalı olacaktır. D vitamininin yüksek oranda bulunduğu besin gıdalarının tüketilmesi zamanla kaybolan kemik kitlesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Boşaltım sistemi üzerinde etkisi büyük olan posalı besin tüketimin artırıldığı bu beslenme şekli, kabızlığı engelleyerek bağırsak çalışmasını destekleyecek niteliktedir. Sindirim sistemine de etkisi olan bu beslenme şekli safra kesesindeki taş oluşumunu engelleyici olacaktır

Bu kadar faydasından bahsettiğimiz vejetaryen beslenme tam anlamıyla sağlıklı beslenme şekli olarak gösterilemez. Vücudumuzun her besin maddesine ihtiyacı vardır. Et ve et ürünlerinin kısıtlanması vücudumuzdaki dengelerin bozulmasına yol açabileceği gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. Et ürünlerinin içerisinde bolca bulunan demir mineralinin vücutta eksikliği sonucunda anemi görülecektir. Eğer demir ihtiyacınızı başka besinlerden karşılamıyorsanız anemiyle karşılaşmanız an meselesi olacaktır. Anemi, halsizliği beraberinde getirir ve gün içi performansınızı düşürür. Et ürünlerinin kısıtlanması B12 vitamininin yetersiz alınmasına neden olarak sinir sisteminizi etkileyerek geri dönüşü olmaya hasarlara neden olabilir. Sinir sistemi hasarı karşısında kendini yenileyemez ve bu hasarla kalıcı olarak hayatınız boyunca devam eder. B12 vitamininin karşılanması için yumurta ve türevleri yüksek oranda tüketildiğinde kalp damar hastalıklarına davetiye çıkartabilir. Aynı zamanda çocukların kemik gelişimini tamamlanmasına yardımcı olan kalsiyum diğer gıdalarla takviye edilmediğinde çeşitli sağlık sorunları oluşturabilir.
Bütün bu anlatılanların ardından vejetaryen beslenmeyle vücudunuzun gerekli besin ihtiyacını karşılayabilir, protein eksikliğini takviye gıdalardan sağlaya bilirsiniz. Bu beslenme şeklinde ideal vücut ağırlığınızı koruyabilir ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

lahana turşusu

Lahana Turşusu Hakkında

Hem bereketli, hem lezzetli, hem de şifalı bir sebze olan lahananın geçmişi oldukça eskilere doğru …

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky …

3 Yorumlar

  1. Vejetaryen beslenme, hayvansal protein kaynaklarını hiç tüketmemek ya da belirli hayvansal ürünleri…

  2. Vejetaryen beslenme adet ağrısını azaltıyor Kadınların adet görme döneminde hormon değişim..

  3. Ege Üniversitesi Yemekhanesinde Vejetaryen ve Vegan yemek seçeneği sunulsun!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.